T.C. Sağlık Bakanlığı-Giresun Üniversitesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Giresun İl Sağlık Müdürlüğü
T.C. Sağlık Bakanlığı-Giresun Üniversitesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Hastanemizde Başarılı Bir Operasyonla Bebek ÇAKIR Hayata Tutundu

Güncelleme Tarihi: 09/11/2017

          Çakır ailesinin ilk bebekleri olan  Bebek  çakır , doğduktan sonra 3. Saatte beslenmeyi tolere edemediği ,morarma olması nedeniyle çekilen akciğer grafisinde bağırsakların yerinde olmadığı göğüs kafesine çıktığı görüldü,aileye durumu anlatıldı. Diyafragma  Hernisi olarak bilinen göğüs boşluğu ve karın boşluğunu arasındaki diyafram zarının doğuştan kapanmadığını duyunca adeta yıkıldı. Başarılı bir operasyon ve izlem sonunda   çakır  bebekle ailesi tekrar kavuştu.

          Hastanemiz yenidoğan yoğun Bakım Sorumlusu Yrd.Doç. Dr. Muhammet Bulut; “Çok nadir görülen bu hastalık nedeniyle bebeklerimizin yüzde 60-70’i doğar doğmaz ne yazık ki hayatını kaybedebiliyor. Son zamanlarda doğum öncesi tanı konulan ve doğum sonrasındaki bakım ve ameliyat kalitesiyle diyafram hernisi tanılı bebeklerin yaşama şansı artmaktadır. Bebeğimiz doğduktan 3 saat sonra beslenmede sorun olması, morarma ve solunum sıkıntısından dolayı  yoğun bakıma alındı. Ameliyata alabilmek için gerekli stabilizasyonu sağladıktan sonra hastanemiz çocuk cerrahi uzmanı Op.Dr. Meltem Tokel Kayış tarafından yapılan başarılı operasyon sonunda 8 gün yenidoğan yoğunbakımda izlediğimiz bebeğin 4. gününde beslenmesine başlandı.1 hafta sonra anne uyuma başladığımız bebeğin 14. günde taburcusu yapıldı.Poliklinik takipleri devam eden çakır bebek sağlıklı bir şekilde hayatını sürdürmektedir.

        
 Yenidoğanın riskli hastalarının büyük şehirlere gönderilmeden ilimizdede başarılı bir şekilde ameliyatları yapılıp yoğunbakım tedavileri sürdürülmekte şifa ile taburculuğu sağlanmaktadır.


_ERH1062.JPG

_ERH1057.JPG