T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Giresun İl Sağlık Müdürlüğü Giresun Üniversitesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI
Giresun İl Sağlık Müdürlüğü Giresun Üniversitesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Çocuk Kardiyoloji Branşımız Başarılı Operasyonlara Devam Ediyor.

Güncelleme Tarihi: 28/06/2018

Amerika’da yaşayan Giresun’a tatil amaçlı gelen 13 yaşındaki hasta Eda Nur AKKAYA çabuk yorulma, merdiven çıkamama şikayeti üzerine hastanemiz, Çocuk Kardiyoloji polikliniğimize başvurmuştur. Çocuk Kardiyoloji Uzmanımız Dr. Bahattin Öncü tarafından yapılan muayene ve tetkikler sonucunda kalbinde geniş bir delik olduğu tespit edildi. Ameliyatsız yöntemle anjiografi işlemi yapılarak Dr. Bahattin Öncü,  Dr. Kenan Muhtar, Doç. Dr. Ahmet Karagöz, Anestezi Doktoru Dr. Azime Bulut ile birlikte sedasyon yapılarak hastanın kalbindeki delik kapatıldı. Hasta bir gece yoğun bakım ünitesinde gözlemlenerek ertesi gün sağlığına kavuşmuş bir şekilde taburcu edildi.


ASD (Atriyal-Septal-Defekt) Kalbin sol ve sağ kulakçığını ayıran bölmedeki delik olarak tanımlanabilir. Bu durumda, sol kulakçıktaki temiz (oksijenden zengin) kanın bir kısmı, sağ kulakçığa geçer ve bu yolla tekrar akciğerlere gönderilir. Kalbin sağ tarafında yüklenme ortaya çıkar. Akciğer atardamar basıncı yükselir. ASD, çocukluk döneminde nadiren şikayete neden olur. Ancak düzeltilmezse, orta yaşlarda kalp yetersizliği, kalp ritminde düzensizlikler ortaya çıkabilir. ASD’ nin ideal olarak okul çağından önce kapatılması gereklidir. Tedavi sonunda dolaşım normale döner ve uzun dönemde hastaya normal bir hayat beklentisi kazandırılmış olur.

116083,asdgrukdcocukameliyatjpg.png