T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Giresun İl Sağlık Müdürlüğü Giresun Üniversitesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI
Giresun İl Sağlık Müdürlüğü Giresun Üniversitesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Refakatçi ve Ziyaretçi Kuralları

Güncelleme Tarihi: 12/09/2017

REFAKAT KURALLARI

Hastaların yanında refakatçi kalmasına tıbbi bir zorunluluk olması kaydıyla ilgili hekim tarafından karar verilir.

Refakatçiler hastane kurallarına uymalıdırlar. İhlali halinde, ilgili kişinin refakat durumu kabul edilmeyecektir.


Refakatçiler (hekim ve hemşire direktifleri dışında ) hastaya yönelik her hangi uygulama yapmamalıdırlar.

- Refakatçiler hastaneye ait eşya malzemeleri düzenli ve temiz tutmalıdırlar, hastane malına zarar veren refakatçi, zararı karşılamak durumundadır.

- Yoğun bakım ünitelerine refakatçi kabul edilmemektedir. Yoğun bakımda hastası olan hasta yakınları bekleme salonunu kullanabilirler.

- Refakatçiler ilgili hekim ya da hemşire istemi dışında, hastaların hastane dışına çıkarmamalı ve yatağını değiştirmemelidir.

- Refakatçiler hastane dahilinde tütün ve alkollü madde kullanmamalıdır.

- Hastanede kalan refakatçiler zorunluluklar dışında servislerde bulunan boş yatkalrı kullanmamalıdırlar.

- Refakatçiler hastaya yiyecek, içecek getirmemeli, hekim ya da hemşireye danışmadan hastaya hiçbir yiyecek, içecek verilmemelidir.

- Refakatçiler hasta odaları ve koridorlarda yüksek sesle konuşmamalı, çalışanları ve diğer hastaları rahatsız etmemelidirler.

- Refakatçiler değişimlerinden servis hemşireleri haberdar edilmelidir.

- Refakatçiler hastaları ile ilgili herhangi bir sorun olduğu zaman ilgili hemşireye haber verilmelidir.
ZİYARETÇİ KURALLARI

-Hasta ziyaretleri hafta içi 13.00-14.00/18:00-19:00, hafta sonu13:00-17:00 saatleri arasında yapılabilir. Ziyaret saati sona erdiği halde kalmaya devam eden ziyaretçilere, bir kez hemşire tarafından uygun bir dille ziyaret saatinin sona  erdiğine dair bilgi verilir. Kalmakta ısrar eden veya sorun çıkaran ziyaretçiler olduğu takdirde bölüm hemşiresi tarafından bir güvenlik görevlisinden yardım istenir.

-Hasta ziyareti bir defada iki kişi ile sınırlı olup ziyaret süresi 15 dk.dır.Bu hastanın sağlığı açısından büyük önem taşınmaktadır.

-Ziyaret saatlerinin dışında hasta yatışının gerçekleştiği durumlarda en fazla iki hasta yakınının hastaya yardımcı olmasına izin verilebilecektir. Yatışı takiben 30 dakika içinde hasta yakınlarının, refakatçi dışında odadan ayrılmasına özen gösterilecektir.

-Hastaya dışarıdan yiyecek ve içecek getirilmesi yasaktır.Hastanın yanında getirdiği ya da hastaların yakınları tarafından getirilen yiyeceklerin  kontrolünden hemşireler sorumludur. Hastalar ve yakınları, hastanın sağlığı açısından dışarıdan yemek getirmemeleri konusunda bilgilendirilirler.

-Hasta ziyaretine çocuk getirilmesi yasaktır.

-Sağlık kuruluşu içinde sigara içilmesi yasaktır.

-Ziyarete gelirken hastaya kitap ,dergi,gazete,kolonya,kağıt peçete ,havlu,ıslak mendil,çiçek ve çocuklara zararsız oyuncaklar dışında hediye getirilmesi yasaktır.

-Ziyaretçilerin ve refakatçilerin ameliyathaneye girmeleri yasaktır.

-Hastaların ziyaretçilerini servis dışında kabul etmeleri amacıyla koridorlara ziyaretçi sandalyeleri konulmuştur. Sağlık durumu buna engel olmayacak hastaların ziyaretçilerini burada karşılamaları servis de yatan diğer hastaların sağlığı açısından önem taşımaktadır.

-Ziyaretçi ve refakatçilerin, hastalarımızın tıbbi bakımlarının yapılması ve doktorlarımızın ziyaretleri sırasında odada bulunmamaları gerekir.

-Hastanın sağlığı açısından sakıncalı olabilecek durumlarda, hastaya ziyaretçi yasağı konabilir ve ziyaret doktorun iznine bağlı olabilir. Bu durum, hastanın doktoru ve hemşiresi tarafından hasta ve yakınlarına açıklanır. Bu tür durumlarda genellikle hasta oda kapısına ziyaret kısıtlama gerekçesini gösteren uyarıcı talimatlar asılır. Bu tür talimatlara uyulmasını sağlamak tüm çalışanların sorumluluğundadır.                                                   

Ziyaretçilerin hastane kurallarına riayet etmeleri gerekmektedir. Hastane için belirlenen ziyaretçi politikalarına ve/veya bildirilen acil durumlara riayet edilmemesi halinde, ziyaretler sınırlandırılabilir veya sona erdirilebilir.


Refakatçiler (hekim ve hemşire direktifleri dışında ) hastaya yönelik her hangi uygulama yapmamalıdırlar.
Refakatçiler (hekim ve hemşire direktifleri dışında ) hastaya yönelik her hangi uygulama yapmamalıdırlar.