T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Giresun İl Sağlık Müdürlüğü Giresun Üniversitesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI
Giresun İl Sağlık Müdürlüğü Giresun Üniversitesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Emzirme Politikamız

Güncelleme Tarihi: 17/03/2019

POLİTİKAMIZ:

1-Sağlık Bakanlığının önerileri doğrultusunda Hastanemiz Emzirme Politikası düzenlenmiştir. Bu konuda tüm sağlık personeli düzenli aralıklarla bilgilendirilmektedir.

2-Hastanemizde çalışan sağlık personeli anne sütü ile bebek beslenmesini destekleyen emzirme politikası doğrultusunda eğitim almış ve emzirme konusunda annelere destek olmak için gereken bilgi yetkinlik ve becerilerle donatılmıştır.

3- Hamile kadınlar ve emziren anneler emzirmenin önemi konusunda bilgilendirilmektedir. Tıbbi zorunluluk olmadıkça yenidoğan yoğun bakımda tedavi gören bebekler kendi annelerinin sütleri ile beslenmektedir.

4- Doğumu izleyen bir saat içinde bebeklerin anneleri ile ten teması kurmaları sağlanmakta ve emzirmeye başlamaları için annelere yardımcı olunmaktadır. Annelerin bebeklerini bebeğin istediği sıklıkta ve sürede emzirmeleri sağlanmaktadır. Anne ve bebeğin 24 saat bir arada kalmalarını sağlayacak bir uygulama benimsenmiştir

5-Hastanemizde annelere emzirmenin nasıl olacağı, bebeklerinden ayrı kaldıkları sürede süt salgılanmasını nasıl sürdürecekleri öğretilmektedir.

6-Tıbben gerekli görülmedikçe yenidoğan bebeklere ilk altı ay anne sütünden başka yiyecek ve içecek verilmemesi önerilmektedir. Hastanemiz de  anneler,bebeklerini altıncı aydan sonra tamamlayıcı beslenme ile birlikte 2 yaş ve üstü olmak üzere ek besinlerle birlikte emzirmeleri yönünde teşvik edilmektedir.

7-Hastanemiz tarafından anne ve bebeğin 24 saat bir arada kalmalarını sağlayacak bir uygulama benimsenmiştir.

8-Hastanemizde bebekler her istediğinde emzirilmeye teşvik edilmektedir.

9-Hastanemizde bebek formülleri reklamlarına izin verilmez, reklam içeren herhangi bir materyal bulundurulmaz,yalancı emzik ve biberon kullanımı önerilmez.

10-Annelere taburcu olduktan sonra emzirmeye devam edebilmeleri için, karşılaşabilecekleri sorunları çözebilmeleri açısından başvuracakları Laktasyon( Emzirme Danışmanlığı) Birimimiz mevcuttur.

11-Bebek Dostu Hastanemizin hiçbir biriminde bebek formüllerine ait afiş, broşür, reklam ve tanıtıma izin verilmemektedir.Emzirme Politikamız.JPGLAKTASYON BİRİM SORUMLUMUZ
ÖZLEM GÜRSES

WhatsApp Image 2019-02-15 at 16.28.37.jpeg


açılış 2.jpeg


açılış.jpegHastanemizin poliklinik katında emziren annelerin rahatlıkla faydalanabileceği "Emzirme Odamız" bulunmaktadır. Aynı katta Anne Sütü Danışman Hemşiremiz annelerin her türlü emzirme ile ilgili sorunlarına cevap verebilmek ve eğitim için Anne Sütü Danışman odasında hizmet vermektedir.


Emzirme Politikamız 2.JPG