Bebek Dostu Yenidoğan Yoğun Bakım
01 Temmuz 2019

BEBEK DOSTU YENİDOĞAN YOĞUN BAKIMLAR İÇİN BAŞARILI EMZİRMEDE EK ÖNERİLER

 

Aşağıdaki öneriler Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerinde ''Başarılı Emzirmenin 10 Adımı'' na ek olarak sağlanmalıdır:

1- Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerinde çalışan tüm sağlık personeli anne sütü ve emzirme danışmanlık eğitimini almış ve bu danışmanlığı verebilme becerisinde olmalıdır. Eğitim, düşük doğum ağırlığı ya/ ya da riskli bebekleri içermelidir.

2- Yenidoğan Yoğun bakımlarında yatan bebekler için eğer emzirilemiyorsa, doğumu takiben ilk 6 saat içinde annenin memelerinin sağılması ve takiben her 2-3 saatte tekrar edilerek süt üretimi için memelere gerekli uyarıyı sağlamalıdır.

3- Tıbben gerekli olmadıkça (annenin olmaması ya / ya da anne sütünün kontrendike olduğu durumlar) yoğun bakımda tedavi gören bebeklere kendi annesinin sütü verilmelidir. anne memesini alamayacak bebeklerde beslenme kap, enjektör veya nazogastrik ve sonda ile yapılmalıdır. anne memesini alabilecek duruma gelen bebekler hemen emzirmeye başlanmalıdır. anne sütünün yetersiz olduğu durumda emzirme destekçileri ve laktasyon sağlanmalıdır.

4- Serviste anne bebek birlikteliği için uygun koşullar sağlanmalıdır (anne oteli,uyum odaları vb.).

5- Anne bebek olabildiğince ten-tene temas etmeli, kanguru bakımına önem verilmeli,teknik aracılar ve ayrıntılar azaltılmalıdır.