Emzirme Politikamız
26 Mayıs 2021

POLİTİKAMIZ:

1-GRÜ Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları EAH’nde Dünya Sağlık Örgütü (WHO), UNİCEF ve TC. Sağlık Bakanlığı’nca onay verilen ‘’On Öneri ve ''Anne Sütü Muadillerinin Pazarlaması İle İlgili Uluslararası Yasa'' kapsamındaki emzirme politikası benimsenmiştir.

 

2-GRÜ Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları E.A.H. olarak emzirmenin anne ve bebek sağlığı yönünden yararlarının ve anne sütünün öneminin anlatılması ve tüm annelerin emzirmeye teşvik edilmesi amacıyla izlediğimiz bir emzirme politikamız vardır. Bu politika düzenli aralıklarla tüm personelimizin bilgisine sunulmaktadır.

 

3-Politikamız doğrultusunda kurumumuzdan hizmet alan anne ve anne adayları; bebeklerini ilk 6 ay sadece anne sütü, ilk 6 aydan sonra 2 yaş ve ötesine kadar tamamlayıcı besinlerle birlikte anne sütü ile beslemeye devam etmeleri konusunda bilgilendirilmekte ve desteklenmektedirler.

 

4-Anne adaylarımıza hastanemizde anne sütünün yararları ve emzirme teknikleri ile ilgili eğitimler verilmektedir.

 

5-Doğum sonrası ilk 1(bir) saat bebeklerin anneleri ile ten tene temas kurmaları sağlanarak emzirme başlatılmaktadır.

 

6-Annelerimize, emzirmenin nasıl olacağı ve bebeklerinden ayrı kalmaları durumunda sütün salgılanmasını nasıl sürdürebilecekleri ve sütün saklanması konularında bilgiler verilmektedir. Gerekli olan durumlar için anne sütünün sağılması konusunda destek olunmaktadır. Sütün saklanması için gerekli alt yapımız bulunmaktadır. Prematüre bebeklerde de öncelikli olarak anne sütü tercih edilmektedir.

 

7-GRÜ Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları E.A.H.'nde tıbben gerekli görülmedikçe, yeni doğanlara anne sütünden başka yiyecek ya da içecek verilmemektedir.

 

8-Hastanemizde anne ve bebeğin 24 saat aynı odada kalmaları sağlanmaktadır.

 

9-Anneler, bebek her istediğinde emzirmeleri için teşvik edilmektedirler.

 

10-Hastanemizde emzirmenin başarısı açısından bebeklere, yalancı emzik ya da biberon kesinlikle verilmemekte ve zararları konusunda anneler bilgilendirilmektedirler.

 

11-Hastanemizde anne sütü muadili ürünlerle ilgili uluslararası uygulamalar benimsenmiştir. Anne sütü muadillerinin reklam ve pazarlamasına izin verilmemektedir.

 

12-Taburculuk sonrası başarılı, emzirmenin devam etmesi, karşılaşılacak sorunların danışılabilmesi, bebeğin ve annenin kontrollerinin yaptırabilmesi için hastanemizde 7/24 hizmet verilmektedir.

 

13-Kurumumuzda sürekli izleme ve veri yönetim sistemi kurulmuştur.

 

14-Kurumumuzda başarılı emzirmenin sağlanması ve desteklenmesi amacıyla oluşturulan Bebek Dostu Hastane Komitesi düzenli aralıklarla toplanarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Emzirme ile karşılaşılacak sorunlar için  0454 216 11 08 numarasını arayabilirsiniz.

 

                 Sevgili anneler, sağlıklı bir nesil yetiştirmek için çıkılan bu yolda biz hep yanınızdayız.

                                     

                                           Sorularınız için lütfen bizi arayın!

 

                                0454 216 11 08  https://giresunkdceah.saglik.gov.tr/LAKTASYON BİRİM SORUMLUMUZ
ÖZLEM GÜRSES

WhatsApp Image 2019-02-15 at 16.28.37.jpeg


açılış 2.jpeg


açılış.jpegHastanemizin poliklinik katında emziren annelerin rahatlıkla faydalanabileceği "Emzirme Odamız" bulunmaktadır. Aynı katta Anne Sütü Danışman Hemşiremiz annelerin her türlü emzirme ile ilgili sorunlarına cevap verebilmek ve eğitim için Anne Sütü Danışman odasında hizmet vermektedir.


Emzirme Politikamız 2.JPG